YAŞAM KOÇLUĞU

YAŞAM KOÇLUĞU

Koçluk Nedir?


    Koçluk nedir diye açıklama yapmam sanırım biraz komik olacak çünkü zaten Google Amca eminim bir tıklamanız ile birçok tanım sunacaktır size. Bunu yapmak yerine size terimlere takılmadan olabildiğince doğal anlatmak istiyorum.


   Sosyal medyada olsun görsel medyada olsun bir sürü şey gösteriliyor. Bunların doğruluğu tartışılır. Hatta daha ileri gideyim artık ticari olarak çok kolay bir fırsat gibi görünmekte yaşına, eğitimine, yaşanmışlıklarına, becerilerine, hayata dair tecrübelerine ve yaşam şekline bakılmaksızın herkes bu mesleği yapabileceğini sanıyor. "Yaşam koçluğu" 26 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanan "Koçluğun Uluslararası Meslek Standartları" ile Türkiye'de de meslek dalları arasındaki yerini aldı.
Bu birçok kişi için gerçek anlamda yeni kazanımlar olsa bile zaman içinde inanıyorum ki iyi olanlar kalacak bu işe gönül vermemiş ve bu özelliklere sahip olmayan kişiler elenecektir.


 Yaşam koçu ne yapar? Bakıldığında basit anlamda size ayna tutar. Her birimizin yaşadıklarımıza ve öğrendiklerimize dair birçok tecrübesi ve buna istinaden de oluşmuş birçok fikri elbette ki vardır. Yaşam koçu sizden daha akıllı yahut daha becerikli midir? Asıl sorun burada başlıyor. Yaşam koçu iletişim becerisine sahip, kişilerin bildikleri ama farkında olmadıkları birçok şeyi beraber açığa çıkararak bir farkındalık sağlar. Bu farkındalıklarla birlikte yapmak istediklerini yapma adına ona kendi öz benliğinde olan gücü çıkarmasında, sorunları çözmesinde ve hedefine ulaşmasında yol arkadaşlığı yapar. Sizinle kişisel anlamda yarışacak biri değildir. Aksine sizinle olan iletişiminde tarafsız davranan sizi olduğunuz gibi kabul eden belki de tek kişidir.


 Yaşam koçu iletişim becerisine, analitik zekaya, geniş bir vizyona sahip ise sizinle yol arkadaşlığının kalitesi o kadar artacaktır. Burada en büyük sorun kişilerin koçluk hakkında tam bilgiye sahip olmadan önyargılı olmalarından kaynaklanıyor. Birebir konuşmadan bir yaşam koçunun hayatına nasıl bir katkısı olduğunu burada yazılan bir kaç satır yazı ile anlatmak biraz zor olacaktır.


 Hepimizin bir koça dönem dönem ihtiyacı olur. Bu psikolojik destek alınan birimlerden biri değildir. Ancak hemen belirtmeliyim ki çalıştığım birçok kişinin ilave olarak gittikleri psikologları ve psikiyatr olduğunu, kısa bir zamanda onlarla olan seanslarını noktaladıklarını gördüm. Dolayısı ile sorunun ne olduğunu bilmek sorunun çözümünü kolaylaştırıyor. Bu anlamda da bir yaşam koçu size bunu başartabiliyor.


Yaşam koçu size birçok katkıda bulunur özellikle de hayatınızdaki birçok konunun, ulaşmak istediğiniz hedeflerin ve yaşam içindeki ilerleyişinize olan katkılarını çalışmalar sırasında görmeniz mümkün.