BESLENME VE BİLİNÇLENME EĞİTİMİ

  • ANASAYFA
  • BESLENME VE BİLİNÇLENME EĞİTİMİ

BESLENME VE BİLİNÇLENME EĞİTİMİ

Beslenme ve Bilinçlenme Eğitimi Nedir?


Yaşamınız boyunca uygulayabileceğiniz tamamı sizin şartlarınız içinde planlanan bir sistemdir. Sizi bir sistemi uygulamak zorunda bırakmak yerine evinizin ve yaşamınızın düzenine uyum sağlayacak hale getirir. Bunların üzerinde çalışılıp eğitim tamamlandığında ise kilo konusundaki tüm sorunlarınızın çözümüne ulaşmış olursunuz.


 Bilinçlenme eğitimi ile  “ekmek yemezsem doymam “  veya “ tatlı krizim var “ gibi bilinçaltında oluşan ve ihtiyacınız olandan fazlasını tüketmeye yönelten bir çok kodunuzun sizi nasıl etkilediğini, tatlıyı yasaklamak yerine bununla nasıl başa çıkabileceğinizi öğretir. 


 Dönemsel olarak yaptığınız yasaklar içeren listeler yerine , yasakları hayatınızda kontrollü olarak nasıl kullanacağınızı ve bunları ömür boyu nasıl uygulayacağınızı öğretir.


  Beslenme ve Bilinçlenme Eğitimi sadece gıda konusunda değil hayatınızda kodlarınız yüzünden yaşadığınız bir çok konuda nasıl çözüm üretmenizi sağlayacağınızı öğretir.Eğer kilo verme konusunda başaramadığınız alışkanlıklarınız varsa bunlar için neler yapabileceğinizi öğrenirsiniz.


  
 Tıbben biliyoruz ki, her bireyin  metabolizma hızı, vücut  ve genetik yapısı aynı değildir. Kişiler metabolizma hızının altında çok düşük kalorili yiyeceklerle beslendiğinde, çok yoğun egzersiz programları yaptığında, çok hızlı kilo kaybına bağlı vücut elektrolit dengelerinde bozulma, kalpte ritim problemleri ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Örneğin ciddi problem görülmese bile saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma, halsizlik, yorgunluk, bayılmalar ve kalp çarpıntıları da  ortaya çıkabilir. Tüm bu insan hayatını ve sağlığını riske sokan sorunlar değerlendirildiğinde uygulamalarda danışana yeni bir davranış modeli öğretilmediği için her ne kadar kısa sürede kilo verilse bile, danışan  rutin  yaşamına  döndüğünde verdiği kilolarını  daha fazlası ile tekrar alabilmekte. Doktorlarımızın belirttikleri gibi sağlıklı  olan kilo kaybı ve artışı haftada minimum 500 gr maksimum 1 kg’ dir.  Sağlıklı kilo kaybı vücut kitle indeksine göre yağdan kilo vererek sağlandığında doğru sonuçlar alınır. Kilo alımlarında da sağlıklı yağlanma ve kas artışı doğru sonuçtur. 


 Çağımızın hastalığı olan obezitenin  metabolizma hastalığı olduğu bir çok kişi tarafından bilinmelidir. Obeziteye neden olan; insülin direnci, hipotiroidi, böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması gibi hormonal durumlar tespit edilmelidir. Beraberinde obezitenin getirdiği hastalıklar açısından risk analizi yapılmalıdır. Örneğin; Hipertansiyon, Kalp-Damar Hastalıkları, böbrek-karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı (tip 1 , tip 2) gibi durumlar tespit edilmeli ve öncelikle bu yönde danışanlar her açıdan değerlendirilmelidir. Ayrıca kişilerin metabolizma hızları, günlük alışkanlıkları incelenerek hayat boyu sürdürecekleri davranış değişikliği yapabilmeli ve bu yapılan değişikilikliğin kişinin rutin yaşamına uygun ve sürdürülebilir olması sağlanmalıdır. Obezitenin ciddi bir hastalık olduğu bilinci kişiye kazandırıldığında bu eğitimin kendine katkısı fark ettirildiğinde kendi katkısıyla sağlıklı sonuçlar elde etmek mümkün olacaktır. Bu süreç bazen uzun sürse dahi kısa vadede hızlı çözümlerin çok büyük ciddi hayati problemlere yol açabileceği bilinmelidir. Bu nedenle sabırlı ve kararlı olmak fayda getirecektir.


 Beslenme ve bilinçlenme eğitiminin süresi kişinin yapısına ve edindiği alışkanlıkların ne kadar kökleştiğine bağlı olarak değişmektedir. Bir kişinin 1 sene içindeki 15 kg artışın  4-10 hafta içinde verilmesini beklemek sağlık açısından risk almaktan öteye gitmeyecektir.


   Aşağı kilo kontrolünde ise metabolizma hızına ve beslenme şekline göre her kişi farklı sonuçlar alabilmektedir.
   
   Aşağı kilo kontrolü programında tartı da çıkan sonuçlara odaklanmak yerine ölçülerek fark edilen bedensel incelmenin önemini bilmek gerekir. Beden ağırlığının kemik, kas ve yağ dokusundan oluştuğu düşünülürse bu üçlünün dengesini sağlamak amacımızsa eğer ,bunu en sağlıklı ve bilinçli şekilde yapmak gerekir. Bu süreç de belli aralıklarla aldığımız   kan tahlilleri de ilerlemedeki sağlık oranını yansıtacaktır.


  Bu program da kısa sürede mucizevi sonuçlar almayı beklemek mümkün değildir. Böyle bir beklenti içine girmek sağlıksız sonuçları da kabul etmek anlamına gelir. Oysa ki bu eğitim böyle bir sonucu asla kabul etmez.


  Bu eğitimden sonra hayatınız da neler değişir?


   Yaşam kaliteniz artacağı gibi bireysel bir çok kodunuzla ilgili gelişim sağlarsınız. Alışkanlıklarınızla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenirsiniz. Kısacası beden ve iştah kontrolünü ele geçirerek en başarılı yönteme kendi imzanızı atarsınız.
   
 DEĞİŞİM İÇİN HAZIRSANIZ BUNU BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ.